Legendy 4 – 8. června 2013, areál Na skalkách v Novém Jičíně.


Včera se konal v Novém Jičíně koncert poprockové legendy Smokie. Koncert skupiny, jejíž historie sahá až do roku 1965, kdy parta hudebních nadšenců z Bradfordu založila skupinu The Yen, která se později přejmenovala na The Sphynx a ještě později na Essence.

Skupinu tehdy tvořili Chris Norman (kytara, zpěv), Terry Uttley (baskytara, zpěv), Alan Silson (kytara, zpěv) a bubeník Ron Kelly. Během let se skupina přejmenovala na Smokie a zařadila se do britské glam rockové stáje po bok takových skupin jako Sweet, Mud, Suzi Quatro nebo Hot Chocolate. Dvorními skladateli skupiny se stala známá hitmakerská dvojce Nicky Chinn a Mike Chapman. Tato dvojce má „na svědomí“ největší porci hitů skupiny Smokie ať už je to mega hit Living Next Door To Alice nebo 9. týdnů okupující britský hitparadový žebříček, song If You Think You Know How To Love Me.
Jenže během roku 1986 oznamuje Chris Norman, že natrvalo opouští kapelu Smokie a začíná se věnovat svému sólovému projektu. Na jeho post nastupuje Alan Barton, který ale umírá v roce 1995 při havárii auta v Kolíně nad Rýnem.
Z původní sestavy je dnes ve skupině Smokie už jen baskytarista Terry Uttley. Toho doplňuje bubeník Steve Pinnell, kytarista a zpěvák Mike Craft, sólový kytarista Mick McConnell a klávesista Martin Bullard. V této sestavě působí skupina Smokie od roku 1996.
Nový Jičín je město, kde se až tak moc kulturních akcí nekoná. A když už se koná, tak je to buď na náměstí, kde je vstup zdarma a kde je povětšinou plno až po střechy anebo na zimáku, kde přijde s bídou sto návštěvníků. Samozřejmě nesmím opomenout Jičínfest, hudební festival regionálních rockových souborů, který má každý rok hodně slušnou návštěvnost (pokud tedy neprší 24 hodin v kuse). A v tomto je Nový Jičín nevyzpytatelný. Buď na akci přijde „plný dům“ a pořadatel se nedostane do minusových čísel anebo na akci proděláte i boty (příkladem budiž Bigbít dětem).
Naštěstí hlavní pořadatelka akce Legendy 4 neponechala nic náhodě a už od prosince loňského roku se starala o reklamu. Nabídla regionálním podnikům vstupenky za „slušnou“ cenu a tento tah ji vyšel. Taky se zřejmě hodně modlila, aby vyšlo počasí, protože konat se akce o týden dříve, tak nevím kolik lidi by bylo ochotno sledovat koncert v pláštěnce a v holinkách s přenosným termoforem pod prdelí.


Proto bylo na Skalkách více než 2 000 návštěvníků!
Bohužel ne všechno ale fungovalo jak by mělo. Největší problém areálu Na Skalkách je elektřina. A tento problém pocítila i předskakující kapela Argema, které během produkce několikrát úplně zhaslo pódium. Jenže toto je problém provozovatele Skalek. Jakmile totiž zapnou stánky s občerstvením své elektrospotřebiče, tak rozvaděč hoříííí!
Dalším menším problémem byli stánkaři, kteří neměli permanentně drobné. Ti to těžce nedali. Ještěže jim nedošlo pivo.Celý večer Legend rozjela letitá moravská legenda Argema. Skupina se prezentovala svými největšími hity jako Jarošovský pivovar, Modrý pondělí nebo Tohle je ráj. Ve svém setlistu měla i pecku Jasné Páky Špinavý záda, kterou mě potěšila. Na předskokany to nebylo až tak nejhorší. Velice dobrý zvuk. A taky výkon jednotlivých muzikantů byl slušný, někdy až přehnaně strojový. Ale co. Lidi se bavili a o to tady jde.


Koncertu skupiny Smokie předcházela improvizovaná tiskovka v backstagei s baskytaristou Terrym Uttleyem, který při této příležitosti dostal jako dárek překrásný meloun s logem Smokie. Taky mu bylo přáno k dnešním 62. narozeninám. Jak ten čas letí.


Smokie rozjeli koncert skladbou Something's Been Making Me Blue, která je na albu Midnight Café z roku 1976. Následovala singlová záležitost z roku 1977, pecka Lay Back in the Arms of Someone. Jako třetí zazněla skladba Yesterday's Dreams z roku 1982 (album Strangers In Paradise).


Po úvodním nášupu přichází na řadu směs skladeb It's Your Life / Take Good Care Of My Baby / Mexican Girl / For A Few Dollars More. Ty pocházejí z alb Bright Lights & Back Alleys (1977), Solid Ground (1981) a The Montreux Album (1978).Dále zazněly skladby Wild Wild Angels (album Midnight Café) a velké hity If You Think You Know How To Love Me a Changing All the Time, které jsou na druhém albu skupiny, na desce Changing All the Time z roku 1975.


Následovala střední pasáž, která návštěvníky uvedla do mírného polospánku. Zazněly totiž méně známé skladby Baby It's You (album Bright Lights & Back Alleys), If I Can't Love You (album Take a Minute z roku 2010) a And the Night Stood Still (album Wild Horses – The Nashville z roku 1998).Naštěstí Smokie mají ve svém repertoáru hitu na rozdávání, proto závěr patřil jedné pecce za druhou. Vše rozjíždí hit Don't Play Your Rock 'n' Roll to Me (album Changing All the Time), který v česku proslavil Radek Tomášek jako skladbu Zpíval jen rokenroll nic víc. Následuje „diskotéková“ I'll Meet You at Midnight (album Midnight Café) a lehké boogie Oh Carol z desky The Montreux Album. Poslední skladbou před odchodem do backstage je cover skupiny The Searchers Needles and Pins z alba Bright Lights & Back Alleys. V česku je tato skladba známa jako Mýdlový princ a nazpíval ji Vašek Neckář.Koncert ale ještě nekončí. To nejlepší přichází právě teď. První přídavkem je cover skupiny Creedence Clearwater Revival, skladba Have You Ever Seen the Rain?, která vyšla na stejnojmenném maxi singlu v roce 1995.A na závěr mega hit Living Next Door To Alice, který skupina vydala na singlu v roce 1976. Tuto skladbu nahrála již o 4 roky dříve (1972) australská skupina New World, ale až Smokie ji proslavili celosvětově.Koncert končí a je cítit všeobecná spokojenost. Návštěvníci si cestou domů pobrukují největší pecky, které jim určitě vlezou až do snů.
Jelikož jsem měl možnost vidět i koncert Chrise Normana, tak můžu porovnávat a zde bych vyzdvihl již dříve shlédnutý koncert s tímto bývalým frontmanem. Chris Norman byl o stupínek lepší. Bylo z něj cítit větší charisma. Dnešní sestavě Smokie toto chybí, i když podává stoprocentní výkon.

Zdroj: http://rucka.blog.idnes.cz/c/346977/Legendy-4-8-cervna-2013-areal-Na-skalkach-v-Novem-Jicine.html