„Smokie na Skalkách? To není mož- né. Myslíte revival, ne?“ Tak právě s takovými reakcemi se setkávají organizátoři festivalu Legendy, který se pří- ští rok už počtvrté uskuteční v amfiteátru Skalky v Novém Jičíně. A všechny ubezpečují: „o žádný revival se nejedná.“ V Novém Jičíně v sobotu 8. června skutečně vystoupí legendární britská pop-rocková kapela Smokie. „Dostat Smokie na Legendy bylo moje velké přání, hlavně kvůli manželovi, který je miluje,“ říká pořadatelka festivalu Ivana Tomanová a vysvětluje, jak se jí to podařilo.

„Už dlouho se znám s ka- pelou Turbo, pět let s nimi jezdím, a protože měli se Smokie několik koncertů, zkusila jsem je přes ně kon- taktovat,“ dodává.

Na severní Moravě pů- jde o jediný koncert této legendy. V České republice vystoupí ještě den předtím v Mladé Boleslavi. „Návštěvníci se mohou těšit na velmi kvalitní zvuk a světla. Smokie zahraje ty největší hity z celé své hudební éry,“ přibližuje Tomanová. Zazní tak nesmrtelné písně jako Living Next Door To Alice, Mexican Girl a Lay Back In The Arms Of Someone nebo třeba Needles And Pins.

Kapela Smokie byla založena v roce 1965 a nejvýraznějších úspěchů dosahovala v 70. letech 20. století. Smokie hráli glam rockovou hudbu. Skupina existuje, byť v pozměněném složení, až do dnešních dní.

V Moravskoslezském kraji byli Smokie naposledy loni v krnovském Kofola klubu, letos v Ostravě koncertoval někdejší frontman kapely Chris Norman, a v roce 2008 kapela vystoupila ve frýdecko-místecké Víceúčelové sportovní hale. Tehdy si koncert nenechalo ujít 1500 fanoušků. Na velkou návštěvnost je připraven i areál na Skalkách, který je schopen pojmout až tři tisíce lidí.

Doprovod Smokie bude dělat moravská rocková kapela Argema, kterou v roce 1982 založili Zbyněk Horák, Josef Pavka, Karel Holomáč, Slávek Borovička, Olda Gistr a Jarda Pavelka. Hrát bude s novým zpěvákem Jaromírem Hnilicou. Fes- tival nabídne i doprovodný program, který se ale zatím ještě piluje.

„Letos jsme na Legendách měli Captaina Morgana a sklidil velký ohlas, takže bude i příští rok. Zbytek zatím necháme jako překvapení,“ říká tajemně Tomanová. Festival se uskuteční v sobotu 8. června 2013 od 19.30 hodin. Vstupenky se dají v síti Ticketart pořídit od 1. ledna za 550 korun, na místě pak budou k mání za 650 korun.