V sobotu 11. června nabídl novojičínský amfiteátr Na Skalkách jedinečnou možnost shlédnout legendární rockové skupiny, které působí na tuzemských koncertních pódiích již více než 25 let. V rámci akce nazvané Legendy československého rocku se vrací 2 zde vystoupily kapely Arakain a Tublatanka. A právě lídra slovenské Tublatanky Maťa Ďurindu jsme před vystoupením vyzpovídali. "Jsme kapela, která funguje úplně naplno. Vydáváme cédéčka, natáčíme videoklipy, koncertujeme a prostě žijeme muzikou. Nejsme jako jiné legendy, které těží z minulosti. Chceme být normálně kapela, která je stále funkční, tvoří kvalitní cédéčka a přináší novou a novou muziku," uvedl sympatický lídr Tublatanky v exkluzivním rozhovoru pro Regiony ČR.


Maťo, jako kapela Tublatanka jste nedávno oslavili 25 let vašeho působení na rockové scéně. Jak bys zhodnotil posledních více než pět let, kdy Tublatanka zažívá návrat?

My máme s Tublatankou jednu výhodu. Jsme sice pětadvacetiletá kapela, ale i když existujeme více než čtvrt století, tak jsme stále neokoukaní. V posledních sedmi až osmi letech máme, dá se říct, takový comeback, co se týká návratu na pódia v celém Československu. V Čechách i na Slovensku jsme zváni na samostatné koncerty, které nám začaly dobře fungovat. V létě hrajeme na festivalech, kde nás pořadatelé dávají jako headlinery, tedy jako hlavní hvězdy, což mě samozřejmě velmi těší. Navíc nabíráme stále nové a nové fanoušky.

Jak vás přijalo mladší publikum, tedy nejen generace třicátníků či čtyřicátníků?

Těší nás, že jsme generační kapela, kterou mají rádi lidé, jenž mají kolem dvaceti let, ale zároveň nás stále poslouchají fanoušci, kteří na naší muzice vyrůstali a kteří jsou již otcové dětí. Právě jim děkujeme za to, že naučili svoje potomky poslouchat zrovna Tublatanku. Na náš koncert přijdou často děti i s rodiči, tak jako to funguje u opravdu velkých kapel jako jsou Rolling Stones, Kiss nebo Deep Purple. Společně přijdou na náš koncert a dětem se ta hudba najednou líbí, neboť znají naše staré pecky již ze svých domovů. Z toho všeho mám samozřejmě velkou radost.

Zároveň je to ale asi také tím, že se nám podařilo vydat dvě velmi úspěšné CD alba. Nejdříve jsme vydali album Patriot. To byla velmi vydařená deska, která je nabitá energií a opravdu dobrými nápady a texty. Nyní jsme udělali a vydali ještě možná vydařenější desku Svet v ohrození. Podle našich fanoušků, sdružených na celočeskoslovenském webu, je to jedna z nejlepších desek Tublatanky. Jsme rádi, že se nám podařilo v pětadvacátém roku vývoje kapely udělat opravdu desku, která je velmi silná. I my osobně ji hodnotíme za jednu z nejlepších, neboť je fakt vydařená. Je na ní 14 skladeb, při kterých se nikdo nemůže nudit. Album je silné nejen svými texty, ale také melodiemi, nábojem... Skladby jsou povedené a my jsme rádi, že to lidé pochopili a ohodnotili Svet v ohrození jako jedno z nejlepších alb.


Dnes tu s vámi vystoupí také skupina Arakain. Co si myslíš o této kapele, která na rockové scéně úspěšně působí - stejně jako Tublatanka - již více než 25 let?

Arakain je vynikající metalová kapela, kde je hlavním tahounem Jirka Urban, můj starý a dobrý kamarád, protože s Arakainem jsme jako Tublatanka společně začínali, tahali jsme turné po celých Čechách a na Slovensku a celých těch více než pětadvacet roků se známe. Je to kapela nabitá silnými metalovými peckami. Chybí mi v ní pouze původní zpěvák Aleš Brychta. Tehdy byl ten Arakain úplně ucelený. V současné době je, podle mě, trošku oslabený. Určitě je kvalitní, ale je oslabený, jelikož já mám rád, když vždy ve skupině zpívá původní zpěvák. Jakmile z ní odejde, tak už je ta kapela oslabená. Ale já jsem ten původní zpěvák v Tublatance. (smích)

Zaslechl jsem přání fanoušků, zejména z generace, která skupinu zažila v její první veleúspěšné sestavě Ďurinda-Horváth-Černý, že by alespoň pro jeden koncert či několik písní rádi viděli složení, které si z těchto let pamatují. Jsi stále v kontaktu s bývalými členy Tublatanky? Co nyní dělají Paľo Horváth a Ďuro Černý?

S Ďurom Černým jsem v kontaktu. Je ve fantastické bubenické kondici. Hraje teď ještě lépe, než kdysi v Tublatance. Je skutečně výborný bubeník. Paľo Horvátha jsem dlouho neviděl, vůbec nevím, co s ním je. Slehla se po něm zem.

V posledních letech se opět začínají objevovat skupiny, které své začátky datují do dob, kdy začínala také Tublatanka. Často jsou to rockové nebo i punkové kapely, které ve své době byly mladé a mezi fanoušky populární. Nyní se po letech vracejí, třeba na festivalech, a jsou vzory i pro mladší generaci...

Ano, rocková a punková scéna z minulosti má velký dopad i na mladou generaci, která jede ve starých a zajetých kolejích podle velkých vzorů. Jsem rád, že to takto funguje a stále to žije. Ale nic není nadpříliš kvalitní. Zatím mě neoslnilo nic, abych si řekl: „Tak toto je fakt dobré!“

Vyšla nová deska Svet v ohrození a DVD k pětadvaceti letům Tublatanky. Chystá se již v tuto chvíli něco nového, nač by se mohli fanoušci Tublatanky těšit?

Budeme chystat novou, silnou desku a chtěli bychom překonat předchozí dvě (Patriot a Svet v ohrození). Chceme stále vydávat lepší a lepší věci. Od září budeme cvičit nový materiál na další CD. Jsme kapela, která funguje úplně naplno. Vydáváme cédéčka, natáčíme videoklipy, koncertujeme a prostě žijeme muzikou. Nejsme jako jiné legendy, které těží z minulosti. My nechceme těžit z minulosti, chceme být normálně kapela, která je stále funkční, tvoří kvalitní cédéčka a přináší novou a novou muziku.

Na to jsem se chtěl právě zeptat. Mnoho kapel, které se po letech vracejí, těží pouze ze svého jména a hrají často jen věci ze svého starého repertoáru, který si jejich fanoušci pamatují, ale s žádnými novými věcmi příliš nepřichází. Jak je ale vidět, tak toto není případ Tublatanky.

Opravdu to není náš případ. Jak říkám, bude nová deska. Neurčili jsme si ještě přesný termín vydání, ale už teď vím, že bude dobrá, moc dobrá.

Pořadatelka akce Legendy československého rocku se vrací 2 (paní Ivana Tomanová, pozn. red.) prohlásila, že když začala uvažovat o druhém ročníku, tak po poradě s organizačním týmem se všichni shodli na tom, že k tradici rockové muziky tady v Česku vždy patřily také kapely ze Slovenska. Jak si vážíte toho, že jako zástupce slovenských rockových legend si vybrala právě Tublatanku?

Samozřejmě si toho vážíme a musím o paní Tomanové říct, že má velmi dobrý vkus, když si vybrala právě nás, neboť ví, co je dobré. (smích)